lutego 01, 2018

Wybór fotografa

Wybór fotografa


Jak wybrać odpowiedniego fotografa?

 Wybór fotografa w dzisiejszych czasach wydaje się być prosty. Wchodzisz na facebooka albo otwierasz wyszukiwarkę google, wpisujesz hasło "fotograf" i już. Wyskakują setki, jeśli nie tysiące wyników. Czym zazwyczaj kierujemy się wybierając cokolwiek? Podam Ci prosty przykład z mojego życia - szukałam ostatnio lodówki. Nawet sobie nie wyobrażasz ile jest różnych rodzajów samych lodówek. Do tego dochodzą różne opcje jeśli chodzi o wyposażenie, dodatki, wielkości... O matko! Po pół godzinie przeglądania miałam dosyć czytania specyfikacji. Trzeba było zmienić sposób sortowania :) Jaki jest najlepszy? Oczywiście oceny! Oceny innych użytkowników. Tylko że okazało się, że to co dla innych jest super, dla mnie kompletnie się nie sprawdzało. 
 Podobnie jest z fotografami. Nie każdy fotograf mający wysokie oceny będzie spełniał Twoje oczekiwania, mimo że jego prace będą zachwycać innych. Zaskoczony? Wyobraź sobie taką sytuację : dwóch fotografów robi zdjęcia jednej modelce. Ta sama dziewczyna, ta sama stylizacja, miejsce i czas. Wydawałoby się, że zdjęcia będą co najmniej podobne. I tu się mylisz. Mogę Ci to udowodnić:



fot. Olaf Adrych
fot. fotoalternatywa

Jak widzisz są to dwa zupełnie różne zdjęcia, choć pozowała do nich ta sama modelka. Dlaczego tak się dzieje? Każdy z fotografów ma swój styl. Składa się na niego wiele czynników - np. to jakiego sprzętu używamy, jak obrabiamy zdjęcia, czym się inspirujemy. Dlatego podczas wyboru fotografa pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest sprawdzenie portfolio fotografa. Ale o tym za chwilę. Zacznijmy od początku :)

Fotograf - kto to taki?

No właśnie. Kogo możemy nazwać fotografem? Albo kto może siebie określić takim mianem? Encyklopedia PWN mówi nam, że "fotografować" znaczy "wykonywać fotografie za pomocą  aparatu fotograficznego". Czyli tak naprawdę każdy, kto robi zdjęcia aparatem fotograficznym może nazywać siebie fotografem. Ale jak to wygląda w praktyce? Kogo Ty nazwałbyś fotografem? A może po prostu przyjmijmy, że każdy może być fotografem, ale nie każdy profesjonalistą. Jak w takim razie rozpoznać profesjonalistę? Czy to tylko osoba, która ukończyła szkołę albo specjalne kursy? 
Fotografia jest dziedziną, która nie wymaga specjalnych uprawnień, ale dobry fotograf, a zwłaszcza profesjonalista powinien poświęcić jak najwięcej czasu na rozwój. Czego musimy się uczyć? Przede wszystkim obsługi sprzętu. Oprócz tego musimy wiedzieć jakiego obiektywu użyć w konkretnej sytuacji, jak zachować się w trudnych warunkach i jakie są najlepsze. Do tego potrzeba przede wszystkim mnóstwa praktyki. Dlatego jeśli szukając fotografa natrafisz na kogoś, kto zajmuje się robieniem zdjęć od niedawna - zastanów się, czy chcesz oddać się w ręce takiej osoby. Nie mam oczywiście na myśli wieku, znam wielu młodych świetnych fotografów. Chodzi raczej o brak doświadczenia. 

Specjalizacje

Wiesz już, że każdy może być fotografem, ale nie każdy robi zdjęcia profesjonalnie. Ale czy wiesz, że fotografowie mają również różne specjalizacje? 
Czym są specjalizacje? Większość fotografów na początku zajmuje się wszystkim po trochu. Fotografują krajobrazy, zwierzęta, ludzi, architekturę. Ale w pewnym momencie każdy z nas znajduje swoją specjalizację. Zawsze łatwiej skupić się na maksymalnie kilku podobnych specjalizacjach niż zajmować się każdą dziedziną fotografii. Zajmijmy się wyłącznie fotografią ludzi. Jakie rodzaje zdjęć wykonuje się najczęściej? Fotografie noworodkowe, dziecięce, portretowe, zdjęcia ślubne (reportażowe), buduarowe. Do każdej z tych specjalizacji potrzebne są inne umiejętności. Np do fotografii dziecięcej potrzeba odpowiedniego podejścia i więcej cierpliwości. Zdjęcia ślubne/reportażowe wymagają dobrego refleksu i umiejętności szybkiego odnajdowania się w nowej sytuacji. Przy fotografii portretowej ważne jest żeby fotograf potrafił podpowiedzieć Ci jak się ustawić żeby podkreślić wszystkie Twoje atuty. 

Portfolio

Jak w takim razie dowiedzieć się, czy fotograf, z którym chcesz umówić się na sesję bądź wynająć go do uwiecznienia ważnej chwili takiej jak ślub, będzie potrafił spełnić Twoje wymagania? Jest na to jedna bardzo prosta odpowiedź - PORTFOLIO.
Z portfolio możesz dowiedzieć się jakie specjalizacje ma oceniany przez Ciebie fotograf, jaki jest jego styl i stwierdzić, czy to jest osoba, której szukasz. 
Na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu prac fotografa? 
*Spójny styl
Ważną sprawą jest spójny styl fotografa. Dlaczego? Niestety wielu początkujących (i nie tylko) fotografów kupuje zdjęcia ze stron do tego przeznaczonych. Wykorzystanie takich zdjęć w swoich galeriach jest dozwolone pod warunkiem, że fotograf nie podpisze ich jako swoje. Mimo wszystko takie praktyki wprowadzają w błąd. Dlatego powinieneś sprawdzić spójność portfolio. Jeśli zdjęcia z podobnego okresu bardzo odbiegają od siebie jakością - powinieneś poważnie się zastanowić nad swoim wyborem. Oczywiście każdy z nas się rozwija i jakość proponowanych usług będzie coraz wyższa, ale nieczęsto zdarzają się nagłe skoki jakości.
Kolejną rzeczą jest jakość. Poniżej postaram się pokazać Ci źle zrobione/obrobione zdjęcia.


*PRZEŚWIETLENIA*

zdjęcie prześwietlone

zdjęcie doświetlone prawidłowo
Jest piękny, słoneczny dzień. Masz na sobie białą sukienkę z cudownej koronki. Jesteś z niej bardzo dumna, sporo kosztowała. A teraz wyobraź sobie, że dostajesz od fotografa zdjęcie podobne do tego pierwszego. Nie ma koronki, nie ma sukienki, jest biała plama. Uwierz mi, to nie powinno tak wyglądać. I nie wierz fotografowi, który mówi, że to normalne. 


*NIEOSTROŚĆ*


Na tym zdjęciu nieostrość jest ewidentna. Przykład jest mocno przerysowany, ale jeśli większość zdjęć w portfolio fotografa wygląda w ten sposób - nie jest dobrze.
Ale uważaj! Nie każda nieostrość jest błędem. Przykłady:




Na powyższym zdjęciu nieostrość została zastosowana specjalnie. Rozmyta twarz, z minimalnie zarysowanymi rysami miała uwydatnić pajęczynę, a samo zdjęcie jest częścią całej sesji.



Na tym zdjęciu para młoda jest nieostra, mimo że jest tematem zdjęcia. Pokazani są oni niejako z perspektywy jednego z gości i tak jak poprzednio - jest to element całego reportażu ślubnego.





Jeszcze jedną istotną sprawą, na którą musisz zwrócić uwagę przeglądając portfolio fotografa jest powtarzalność. Jest ona czym innym niż spójność zdjęć, bo dotyczy raczej póz i miejsc. Jeśli widzisz, że na zdjęciach tak naprawdę zmieniają się tylko twarze, a pozy i tła są identyczne to pomyśl, czy chcesz być kolejną osobą z identycznymi jak Twoi znajomi zdjęciami. 

Osobowość

Przechodzimy do ostatniego, ale jakże ważnego punktu jakim jest osobowość fotografa, który będzie robił Ci zdjęcia. Wyobraź sobie, że osoba, która będzie towarzyszyć Ci podczas dnia ślubu czy sesji buduarowej irytuje Cię, nie potrafisz się z nią dogadać albo zwyczajnie nie czujesz się przy niej swobodnie. Zdjęcia może będą poprawne technicznie, ale może w nich zabraknąć Ciebie. Niby nic takiego, ale zawsze dobrze spotkać się wcześniej z fotografem i zorientować się czy to jest właśnie ta osoba, której zaufasz. 





Mam nadzieję, że choć trochę uda mi się pomóc Ci przy wyborze tego idealnego fotografa. Jeśli nie poruszyłam jakiegoś tematu związanego z szukaniem fotografa - napisz komentarz, a ja postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.
A może masz inne pytania dotyczące fotografii? 
Copyright © 2016 Fotoalternatywa , Blogger